Skip to content

Kaj je spletno gostovanje?

  • by
gostovanje spletnih strani

Pri izdelavi svoje spletne strani se boste morali soočiti s kar nekaj pojmi. Med osnovne na primer sodita domena in spletno gostovanje. Če domena predstavlja naslov, preko katerega se lahko obišče stran na spletu, gostovanje spletnih strani predstavlja prostor, v katerega je spletna stran shranjena.

Lahko rečemo, da gostovanje na spletu pomeni zakup prostora na strežniku. Slednji pa je povezan z internetom. Ponudniku, ki takšen prostor oddaja, pa pravimo ponudnik spletnega gostovanja.

Oblike spletnega gostovanja

Na voljo so različne oblike za spletno gostovanje. Deljeno gostovanje pomeni, da na strežniku gostuje veliko število spletnih strani različnih uporabnikov. VPS gostovanje pomeni zakup strežnika z možnostjo konfiguriranja po lastnih željah. Namensko gostovanje je zakup celotnega strežnika z možnostjo konfiguriranja po lastnih željah.

ponudnik gostovanja spletnih strani
Ko ponudnik gostovanja spletnih strani dodeli prostor na spletnem strežniku spletnemu mestu za shranjevanje svojih datotek, gosti spletno mesto. Spletno gostovanje naredi datoteke, ki sestavljajo spletno stran (kodo, slike itd.), na voljo za ogled na spletu. Vsako spletno mesto, ki ste ga kdaj obiskali, gostuje na strežniku.

Na voljo sta tudi reseller gostovanje in gostovanje v oblakih. Prva oblika za gostovanje spletnih strani ponuja storitev naročnikom, ki omogoča ustvarjanje paketov z namenom nadaljnje prodaje in ustvarjanja zaslužka. Gostovanje v oblaku pa pomeni, da je strežniški prostor porazdeljen med več fizičnih strežnikov.

Cena za domeno in gostovanje na spletu

Če na spletu želite opravljati resen posel, potem boste morali registrirati domeno in zakupiti spletno gostovanje. Brezplačne možnosti namreč niso najbolj zanesljive. Ne delujejo hitro, prav tako ne vzbujajo dovolj zaupanja in ne izpadejo dovolj profesionalno.

Ceno domene in spletnega gostovanja lahko preverite pri vsakem od ponudnikov, in to kar na spletu. Preverite na primer, koliko bi vas stalo osnovno spletno gostovanje na letni ravni. V resnici sam strošek za možnost postavitve spletne strani na lastno domeno ni tako visok.

Najpogostejša izbira spletnega gostovanja

Deljeno gostovanje spletnih strani velja za eno od najpogostejših izbir. Ponudi vam lahko številne prednosti. Zagotovo velja za enega od najugodnejših možnosti zakupa prostora na spletu. V tem primeru ne boste potrebovali prav velikega znanja o samem gostovanju spletnih strani, ker server vzdržuje ponudnik sam.

Deljeno gostovanje je vrsta gostovanja spletnih strani
Deljeno gostovanje je vrsta gostovanja spletnih strani, kjer en fizični strežnik gosti več spletnih mest. Številni uporabniki uporabljajo vire na enem strežniku, zaradi česar so stroški nizki. Vsak uporabnik prejme del strežnika, v katerem lahko gosti svoje spletne strani.

Vmesnik pri tej vrsti gostovanja je precej preprost za uporabo. Slednje olajša delo z zakupi in upravljanjem prostorov. Ena od večjih prednosti deljenega gostovanja je tudi to, da je idealno za začetnike. Vse omenjene prednosti veljajo seveda v primeru, če vaša spletna stran ni preveč zahtevna.

Vse o SSL certifikatu

Pri izdelavi spletne strani pa se boste morali vprašati tudi, kaj je SSL certifikat, in ne zgolj, kaj sta domena in spletno gostovanje.

SSL certifikat je pravzaprav protokol kriptografiranja, ki poskrbi za to, da so izmenjevani podatki med spletno stranjo in obiskovalci tajni in neberljivi tretjim osebam, ki bi lahko prežale na pomembne podatke. Ravno zaradi tega je omenjeni certifikat pravzaprav nujna izbira za vse spletne trgovine pa tudi za tiste spletne strani, ki pogosto operirajo z občutljivimi podatki, kot so na primer številke kartic, osebnih računov.

Certifikat SSL kot pomemben del spletne strani

Potem ko boste dovolj natančno vedeli, kaj je SSL certifikat, vam bo povsem jasno, da gre za izjemno pomemben del spletne strani. Spletni iskalnik Google strani brez takšnega certifikata prikazuje kot strani, ki niso najbolj varne za uporabo. Slednje pa zagotovo ni dobro za obiskanost spletne strani.

SSL certifikat za varno spletno stran
SSL certifikat spletnim mestom omogoča uporabo HTTPS, ki je varnejši od HTTP. SSL certifikat je podatkovna datoteka, ki gostuje v izvornem strežniku spletnega mesta.

Slej ko prej se boste tudi vprašali, koliko stane SSL certifikat. Seveda je treba povedati, da na voljo ni zgolj ena sama vrsta omenjenega certifikata, temveč več. Med seboj pa se razlikujejo predvsem v tem, kako visoko stopnjo varnosti vam sploh omogočajo.

Brezplačni SSL certifikat

Ste vedeli, da lahko na svojo spletno stran namestite tudi povsem brezplačni certifikat SSL? Slednje se praviloma ne priporoča, a če ga vseeno nameravate namestiti, potem to naredite samo na spletnih straneh, ki ne pobirajo občutljivih podatkov uporabnikov in so samo informacijskega značaja.

Za namestitev brezplačnega SSL certifikata boste morali navadno poskrbeti kar sami. Njegova veljavnost pa je seveda omejena na nekaj mesecev oziroma na pol leta. Seveda pa vam ne ponuja nobenega zavarovanja ali pa garancije, če se na primer podatki izgubijo. V primeru da boste sami nameščali omenjeni certifikat, ne smete pozabiti na primerno preusmeritev povezav strani, ker se bo po novem vaša domena pričenjala s https in ne več s http.

Najcenejši in zaupanja vreden SSL certifikat

Kaj je SSL certifikat, katere vrste poznamo in koliko bi vas stal izbrani, lahko preverite kar na spletu ponudnikov tovrstne storitve. Kljub temu pa lahko povemo, da se najcenejši in zaupanja vreden SSL certifikat imenuje domenski certifikat. Našli ga boste tudi pod imenom DV SSL.

Naučite se, kaj je SSL certifikat, vsebina SSL certifikata, kaj je SSL (sloj varnih vtičnic), kaj je TLS (transport layer security) in kako si ogledati vsebino SSL certifikata z openssl.

Omenjeni certifikat velja za splošnega. Pri njem se preveri samo lastništvo domene, stopnja zaupanja pa se lahko oceni kot splošno.